25 жовтня, у День української писемності та мови, студенти, викладачі та співробітники Сумського державного університету зібралися разом, щоб розділити ту неповторну атмосферу єднання, яку вже двадцять п’ять років поспіль створює найбільший україномовний флешмоб.
Уже третій рік ця подія відбувається в умовах війни і має ще більш важливе значення, адже гуртує знавців та шанувальників української мови по всьому світу.
Організатором Радіодиктанту національної єдності є Українське радіо. Традицію долучатися до його написання у стінах СумДУ й онлайн вже багато років підтримує факультет іноземної філології та соціальних комунікації, а цьогоріч активно доєднались представники усіх решти інститутів, факультетів та інших структурних підрозділів університету.
Організатори події у СумДУ подбали про безпеку учасників – облаштували локацію в укритті. Перед написанням диктанту присутні мали можливість оглянути книжкову виставку, яку підготувала бібліотека університету, познайомитися з новинками та кращими творами української літератури. Також прикрасили подію витинанки Світлани БІДНОЇ, членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заступниці голови Сумського обласного осередку. Майстриня – учасниця обласних, всеукраїнських і міжнародних конкурсів, виставок, проєктів, володарка 20 гран-прі в Україні, Японії, Франції, Німеччині, Греції, США, Англії, Канаді, Італії, Румунії.
На думку студентського декана навчально-наукового інституту права Артема КРИСЬКА, написанням радіодиктанту українці висловлюють свою повагу до рідної мови, прагнення зберегти її ідентичність, що набуло ще більшого значення з початком повномасштабного вторгнення. «Диктант пишу не дуже часто. Востаннє, мабуть, писав у школі. Радіодиктант національної єдності писатиму вперше, оце вже на 4 курсі. Такий квест мовних завдань для мене – виклик. Але приємно зібратися разом з іншими студентами, викладачами, поспілкуватися, обмінятися думками і підтримати загальнонаціональну традицію», – зазначив Артем.
Разом із Сумським державним університетом Радіодиктант національної єдності писали учні Сумського ліцею № 33.
«Пишу радіодиктант з першого класу. Це й шкільна традиція, і родинна. Долучаємось разом з мамою щороку. А цьогоріч отримала гарну пропозицію писати із СумДУ, де ми проходимо навчання з підготовки до НМТ. Писати диктант корисно для саморозвитку. Та, головне, ця подія об’єднує людей», – висловила думку Олександра СОЛОДОВНИК, учениця 11 класу.
Велика кількість учасників писали радіодиктант із СумДУ на відстані кількох десятків, як представники класичного фахового коледжу у Конотопі, а то й сотень і тисяч кілометрів – в інших країнах світу, де перебувають за програмами академічної мобільності, у відрядженні тощо.
Одна з локацій – у Ліверпулі, в місцевому Університеті, який є побратимом СумДУ. Близько 10 викладачів та аспірантів писали там радіодиктант. Серед них – асистентка кафедри журналістики і філології ІФСК Марина САДІВНИЧА.
«Пишу радіодиктант щороку в аудиторії разом із колегами з факультету ІФСК, і цьогоріч трохи засмутилася, що не зможу долучитися до дійства, адже перебуваю далеко від дому. Але представники Ліверпульського університету допомогли організовано взяти участь у заході та доєднатися до написання радіодиктанту онлайн, разом із СумДУ. Тож, ми повною мірою змогли відчути ту атмосферу єднання, яка завжди супроводжує захід, а потім – традиційний обмін думками та враженнями», – розповіла пані Марина.
Авторкою цьогорічного тексту диктанту під назвою «Магія голосу» стала письменниця Оксана Забужко. Читав поет, а нині військовий, Павло Вишебаба.
«Читав чітко, деякі речення – швидко. Але цікаво і не складно. Уперше писав радіодиктант і шкодую, що не робив цього раніше. Бо це неймовірна атмосфера. Хвилююча вступна частина перед радіодиктантом. Це дійсно знакова подія для університету. Вона пробуджує почуття національної гідності, те, що є в кожному справжньому українцеві. Сподіваємось і віримо, що наступного року Радіодиктант національної єдності писатимемо не в укритті, а в найбільшій залі університету», – поділився враженнями від участі у всеукраїнському флешмобі ректор СумДУ Василь КАРПУША.
Заступниця начальниці управління міжнародного співробітництва СумДУ, доцентка кафедри управління імені Олега Балацького навчально-наукового інституту бізнесу, економіки та менеджменту Тетяна МАЙБОРОДА переконана: участь у написанні диктанту відображає єдність українського народу, любов до рідної мови, яка гуртує всіх українців на шляху відродження духовності та збереження і зміцнення державності.
«Я разом із сином пишу Радіодиктант національної єдності уже років 10. Ця подія дарує розуміння важливості мови для себе, для дитини, для Сумщини, для України. Мова – має значення. А така велика кількість учасників сьогодні дає можливість відчути неповторну синергію згуртованості навколо нашої рідної, неповторно красивої української мови», – розповіла про свої емоці від події пані Тетяна.
Перевірити власний результат учасники (ті, хто не надсилає для перевірки фахівцям) зможуть 28 жовтня, об 11:00. На сайтах «Українського радіо» та «Суспільне Культура» оприлюднять текст диктанту.