Волонтерський рух у Сумському державному університеті має тривалу і змістовну історію. Заснований у 2006 році з ініціативи самих студентів, він об’єднав людей, які прагнуть допомагати іншим та змінювати світ на краще. За роки існування волонтери СумДУ реалізували численні благодійні проєкти, спрямовані на підтримку військових, допомогу безпритульним тваринам, екологічні ініціативи та багато іншого. Представники волонтерського загону СумДУ розповіли, чим привабила їх така діяльність та чим саме вони займаються.
Чому студенти обирають волонтерство?
Волонтери СумДУ – це активна, згуртована команда, яка допомагає суспільству та розвивається особисто. За словами студентки навчально-наукового інституту БіЕМ Аліни ВАРУХИ, її знайомство з волонтерським рухом розпочалося ще на першому курсі.
«Я довго вагалася, у чому б себе спробувати, але коли побачила, наскільки різноплановою може бути ця діяльність, зрозуміла, що хочу приєднатися», – розповідає Аліна.
Для Нікіти ДОБРОДУМОВА, студента факультету ЕлІТ, спочатку мотивацією було отримання додаткових балів до рейтингу, але вже після першого заходу він зрозумів, що волонтерство – це щось значно більше, ніж просто активність.
«Я прийшов сюди через бажання покинути зону комфорту, а залишився, бо зрозумів, наскільки це важливо», – ділиться Нікіта.
Чим займаються волонтери СумДУ?
Студенти-волонтери беруть участь у численних ініціативах та благодійних акціях:
- Допомога Сумському товариству захисту тварин: вигул собак, організація фестивалів для пошуку родин тваринам, врятованим із зони бойових дій.
- Плетіння маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок, збір продовольчих наборів для військових. «Коли працюєш над сіткою, постійно думаєш: а що, якщо ця сітка врятує чиєсь життя? Це додає мотивації», – зазначає Нікіта.
- Організація акцій для дітей ВПО.
- Проведення екологічних заходів.
- Донорство плазми, збір коштів та гуманітарної допомоги.
- Співпраця з Благодійним фондом Тетяни Ягодіної, спільнотою «Моторний вулик» та іншими організаціями.
Аліна розповіла про один із заходів, який запам’ятався їй найбільше:
«Захід для внутрішньо переміщених дітей викликав у мене сильні емоції. За сприяння БО БФ Тетяни Ягодіної «Віримо – все буде добре» влітку 2024 року була влаштована розважальна програма для дітей ВПО. Там були різноманітні ігри, конкурси та інші забавки для діток. Оскільки ми співпрацюємо із цією волонтерською організацією, ця подія не пройшла повз нас. Ми допомагали з організацією та проведенням заходу, грали та спілкувалися з дітками. Найбільше, що мені запамʼяталося, це їхні щирі емоції, захоплення та посмішки. Скільки радості принесла така проста на перший погляд подія! Це допомогло хоч на мить відволіктися від буденності. Я рада, що змогла стати частиною цього заходу і вкотре довела собі, що такі звичайні речі можуть робити нас щасливими».
Гнучкий графік та унікальна атмосфера
Важливим фактором, який приваблює студентів, є зручність графіку. Волонтерство не заважає навчанню, адже кожен самостійно обирає, коли і які заходи відвідувати. Завдяки великій кількості учасників завжди можна знайти підтримку та підміну, що дозволяє уникнути перевантаження. До того ж, волонтерство – це чудова можливість знайти друзів та однодумців.
«Атмосфера у нас максимально дружня, відчуваєш себе як вдома. Коли прийшов першого разу, мене зустріли привітливо, я швидко зміг адаптуватися до нових людей, і вже за кілька днів відчув себе частиною команди, ніби я тут був завжди», – ділиться Нікіта.
Аліна розповідає, що їх спільнота – талановита, працьовита, дружня та активна команда: «Ми завжди підтримуємо один одного навіть поза межами активностей. Спілкуємося як друзі та радіємо новим знайомствам. Тут кожен зможе знайти однодумців, відкрити власний потенціал та відчути себе частинкою важливої справи».
Волонтерство у воєнний час
У період війни волонтерська діяльність стала ще важливішою. Це не лише підтримка військових чи людей, які перебувають у складних обставинах, а й спосіб зробити свій внесок у майбутню перемогу.
«Робота волонтерів завжди була актуальною та важливою, але під час війни вона стала особливо необхідною. Підтримка військових, допомога людям, які перебувають у складних обставинах чи турбота про тваринок, які втратили свою домівку та господарів, усе це обʼєднує нас та сприяє успіху на шляху до перемоги», – зазначає Аліна.
Що дає волонтерство студентам?
Для багатьох волонтерство стало не лише способом допомоги, а й важливим етапом особистісного розвитку. Студенти відзначають, що ця діяльність допомогла їм розширити коло спілкування, розвинути навички командної роботи, відповідальності та організації.
«Якщо на самому початку шляху волонтера мене більше цікавили додаткові бали, то зараз в мене кардинально змінилось ставлення до цього всього. Якщо взяти за приклад те ж саме плетіння маскувальних сіток, то до мене не раз приходила і приходить думка: «А чи без моєї допомоги обійдуться? А може моя відсутність вплине на швидкість плетіння сіток? Їх виготовлятимуть довше, доставляти сітки на лінію фронту будуть пізніше, а це, не дай Боже, призведе до того, що наші хлопці залишаться без маскування, яке їм так необхідне. А взагалі, все, що ми робимо, приносить задоволення. Ми бачимо вдячних людей, відчуваємо себе потрібними і важливими, бо робимо справжні добрі справи».
Волонтерський рух СумДУ – це сила єдності, доброти та прагнення змінювати світ на краще. Кожен студент має можливість долучитися та стати частиною команди, яка робить важливі речі!