Дата публікації:
16 квітня 2025
Кількість переглядів:
583
Поділитися:

7–10 квітня у Стамбулі (Туреччина) відбувся Євразійський саміт вищої освіти EURIE 2025 – один із провідних міжнародних форумів у сфері інтернаціоналізації освіти, який об’єднує представників університетів, державних агенцій, освітніх компаній та дослідницьких інституцій з понад 70 країн Європи, Азії, США та Близького Сходу.

Участь у саміті взяли понад 2000 учасників – ректорів, проректорів, директорів міжнародних відділів, дослідників, освітніх менеджерів і консультантів. У межах форуму обговорювалися сучасні виклики вищої освіти, нові тренди, цифрові рішення, а також стратегії розбудови партнерств та міжнародної співпраці.

Єдиною представницею від України стала Алла КРАСУЛЯ, начальниця Управління міжнародного співробітництва Сумського державного університету. Вона виступила як доповідачка у панельній дискусії на тему «Стійкість вищої освіти у часи міжнародних конфліктів і криз», де презентувала доповідь «Цифрові мости та стійка інтернаціоналізація України: адаптація заради сталого майбутнього».

У своєму виступі Алла Красуля розповіла про унікальний досвід СумДУ, який, незважаючи на близькість до зони бойових дій (всього 30 км від фронту), не припинив освітньої, наукової та міжнародної діяльності навіть у період повномасштабної війни. Університет активно впроваджує цифрові інструменти – AI, VR/AR, COIL (Collaborative Online International Learning) – для забезпечення безперервного навчання та міжнародної взаємодії. СумДУ має понад 335 партнерських інституцій у 55 країнах світу, зокрема у Великій Британії, США, країнах ЄС та Азії.

Також Алла Красуля поділилася стратегіями адаптації університету до умов війни: від впровадження гібридного навчання – до тісної інтеграції з місцевою громадою, що охоплює соціальні ініціативи, підтримку ветеранів та співпрацю в межах моделі «квадруплексної спіралі» (академія – бізнес – уряд – громадськість).

Виступ пані Красулі доповнили колеги з Туреччини – Фатма Нур Айдин, президентка Дослідницького університету Кіпру, радниця президента Стамбульського університету Айдин, та д-р Джахіт Езель, координатор Офісу інституційного розвитку та міжнародної академічної співпраці Східно-Середземноморського університету, Кіпр. Їхні презентації сприяли глибшому розкриттю теми стійкості вищої освіти.

У межах саміту Алла Красуля також взяла участь у воркшопі «Голістичне лідерство для кращої роботи і життя» під керівництвом проф. Фунди Сіврікаї Шеріфоглу, експертки Союзу Євразійських університетів (EURAS), та Япрак Далат Вард, доцентки Університету штату Форт-Гейс, США, а також у панелі з жіночого лідерства у вищій освіті, яку модерувала д-р Фанта Оу, генеральна та виконавча директорка NAFSA: Асоціації міжнародних освітян, Вашингтон, США.

Справжнє враження справила презентація Патріції Собоня про COIL-модель, яку СумДУ впроваджує ще з 2019 року, а на сьогодні вона стала рятівним містком міжнародної співпраці в умовах війни.

У межах програми саміту пані Красуля відвідала кампус одного з найбільших приватних університетів Туреччини – Стамбульського університету Айдин (Istanbul Aydın University, IAU). Університет налічує 50 000 студентів, з яких понад 8000 – іноземці з понад 120 країн світу, має 17 факультетів, 36 дослідницьких центрів і 165 лабораторій. IAU є активним учасником програми Erasmus+ і членом численних міжнародних освітніх мереж: EUA, EURAS, UNIMED, Businet.

Алла Красуля щиро подякувала організаторам EURIE – президенту IAU та засновнику й президенту саміту EURIE, професору Мустафі Айдину, а також особливо – д-р Айше Деніз Озкан, директорці офісу IAU GLOBAL NETWORK, за запрошення, підтримку та можливість представити Україну на такому престижному міжнародному форумі.

«Я повертаюся додому з новими ідеями після конструктивного нетворкінгу, натхненних воркшопів і презентацій, та з серцем, сповненим вдячності за теплий прийом. На жаль, по прибуттю до рідного міста Суми стала свідком жахливої ракетної атаки, яка вкотре нагадала сум’янам про жорстокість ворога. Цей ворог не лише обстрілює мирне місто та знищує заклади освіти – він намагається підірвати довіру міжнародних партнерів до доцільності співпраці з університетом у прикордонні. Але навпаки – я отримала десятки емейлів та повідомлень підтримки від наших стратегічних партнерів: зокрема, від Ліверпульського університету (Велика Британія), Державного університету Оклахоми (США), альянсів європейських університетів E³UDRES² та NEOLAiA, а також від партнерів, з якими ми реалізуємо проєкти в рамках програми Erasmus+. Окрема подяка – Національному Еразмус+ офісу в Україні, пані Світлані Шитіковій, та колегам з Альянсу українських університетів за підтримку. Університет – це не просто стіни. Це – люди. Це – академічна спільнота, яка сьогодні, як ніколи, згуртована й налаштована на те, щоб наш голос був почутий. Управління міжнародного співробітництва, офіси якого були вщент зруйновані ворожою ракетою, вже оговтується і налаштоване продовжувати роботу – зміцнюючи наявні партнерства й розвиваючи нові, зокрема й ті, що були започатковані на саміті EURIE 2025», – поділилася враженнями Алла КРАСУЛЯ.

Сумський державний університет,
вул. Харківська, 116, вул. Петропавлівська, 59,
м. Суми, Україна, 40007, 40014

Контакти для екстреного зв'язку
Інша контактна інформація
Доступ до публічної інформації

Сумський державний університет
вул. Петропавлівська, 57,
Кабінет К3-120
e-mail: [email protected]

Сумський державний університет
вул. Петропавлівська, 59,
Кабінет К3 102
e-mail: [email protected]