Дата публікації:
14 травня 2024
Кількість переглядів:
260
Поділитися:

У бразильському виданні розміщено інтерв’ю головного наукового співробітника Центру біомедичних досліджень Навчально-наукового медичного інституту Сумського державного університету Сергія КИРИЛЕНКА.

Редакційна колонка присвячена новим підходам до лікування ушкоджень периферичних нервів.

У статті йдеться про те, що в сучасному світі травми периферичних нервів є серйозною проблемою, оскільки вони можуть впливати як на здатність людини рухатися, так і на її чутливість до фізичних і хімічних властивостей середовища. І хоча, за словами фахівців, діагностувати ці травми відносно легко, процес лікування проходить досить складно.

На сьогоднішній день стандартна хірургічна техніка лікування ушкоджень периферичних нервів передбачає використання аутотрансплантів, які є відрізками нервових волокон, взятими з донорського сайту тіла пацієнта для заповнення пошкодженої ділянки. Однак цей підхід має обмеження, оскільки донорський відрізок залишає нові пошкодження на місці його вилучення. Фахівці визнають, що лікування травм периферичних нервів за останні 100 років не зазнало значного розвитку.

Утім, результати інноваційних досліджень групи науковців, у складі якої й  представники СумДУ, викликають оптимізм. Для регенерації нейронів вони пропонують наноматеріали максени (MXenes). Максени – це новий клас двовимірних наноматеріалів з високою електропровідністю, що є ідеальним матеріалом для використання в нейронних кондуїтах. Крім того, максени біосумісні та нетоксичні, а, отже, безпечні для медичного використання.

«Нещодавно в Лабораторії регенерації нервів Університету м. Кампінас UNICAMp, разом з професором Алешандре Олівейрою, ми розпочали серію експериментів на лабораторних тваринах, щоб підтвердити концепцію провідних полімерних нейронних кандуїтів на основі максенів для підтримки нейрональної регенерації. Експерименти ще тривають, але вже є обнадійливі результати. Фактично тварини, які отримували лікування за допомогою нових структур, відновлюють здатність використовувати пошкоджену кінцівку набагато швидше, ніж за допомогою традиційної нейрохірургії.

Цей вид передових досліджень вимагає від багатьох лабораторій об’єднання зусиль для пошуку нових рішень старих проблем. Для розробки струмопровідних полімерних кондуїтів ми організували мультидисциплінарний консорціум із восьми університетів і трьох науково-дослідних компаній з України, Латвії, Литви, Польщі, Чехії, Франції, Фінляндії, Португалії та Бразилії. Наші роботи були підтримані дослідницьким грантом HORIZON-MSCA-2022-SE-01 101131147 ESCULAPE, наданим Європейською Комісією. Лише разом ми зможемо протистояти викликам регенерації нейронів та інших галузей науки і техніки!», – зазначив Сергій КИРИЛЕНКО в інтерв’ю латиноамериканському медіа.

 

Сумський державний університет,
вул. Харківська, 116,
м. Суми, Україна, 40007

Контакти для екстреного зв'язку
Інша контактна інформація
Доступ до публічної інформації

Сумський державний університет
вул. Харківська, 116,
Корпус Г, кімната 312
Тел. : +38 0542 687835
e-mail: [email protected]

Сумський державний університет
вул. Харківська, 116,
Корпус Ц, кімната 307
Тел.: +38 0542 687899
e-mail: [email protected]