У межах перебування мовного омбудсмена 13 червня на Сумщині відбувся його візит до Сумського державного університету. Тараса КРЕМІНЯ супроводжувала представниця Уповноваженого із захисту державної мови Вікторія ВІТЕР.
На зустрічі з ректором СумДУ Василем КАРПУШЕЮ було обговорено низку питань, пов’язаних з реалізацією державної мовної програми, та шляхи співпраці щодо популяризації в українському суспільстві державної мови. Серед напрямків спільної координації зусиль – розширення мовних курсів для різних категорій слухачів (державних службовців, внутрішньо переміщених осіб, військових, іноземних громадян, у тому числі, претендентів на отримання українського громадянства тощо). Також Тарас КРЕМІНЬ озвучив потребу в поповненні команди висококваліфікованих перекладачів для професійного і коректного перекладу документів, необхідних в процесі підготовки України до вступу в ЄС.
На зустрічі особлива увага акцентувалась на важливій ролі студентських мовних омбудсменів у закладах освіти, що полягає у сприянні формуванню якісного україномовного академічного середовища. Серед повноважень мовного омбудсмена – популяризація української мови шляхом проведення культурно-освітніх заходів, творчих зустрічей, інших активностей, роз’яснення норм і положень мовного законодавства, здійснення захисту прав здобувачів вищої освіти на отримання освітніх послуг державною мовою.
Василь КАРПУША поінформував про заходи, які проводяться в університеті з питань дотримання мовного законодавства, з контролю за використанням державної мови в освітньому процесі, зокрема, через опитування здобувачів освіти, а також розповів про просвітницьку діяльність щодо утвердження й розвитку української мови, яку, зокрема, проводять кафедра журналістики та філології і бібліотека СумДУ. З можливостями інформаційно-бібліотечної системи, проєктом «Зелена бібліотека», україномовним книжковим фондом, який постійно поповнюється творами сучасних авторів, а також унікальною перлиною – факсимільним виданням «Пересопницького Євангелія» гості ознайомились після завершення зустрічі.
Сторони наголосили на важливості розвитку державної мови, дотриманні мовної політики, адже мова – це потужна зброя в інформаційній війні, в боротьбі за незалежність і перемогу, символ стійкості, незламності, національної ідентичності.