Дата публікації:
17 травня 2025
Кількість переглядів:
285
Поділитися:

Що таке наука в умовах війни? Як СумДУ вдається зберігати лідерство, залучати мільйони гривень фінансування та реалізовувати десятки міжнародних проєктів?

Про це – у великому інтерв’ю з проректором з наукової роботи, професором Анатолієм ЧОРНОУСОМ, яке ми підготували до Дня науки.

  • СумДУ – займає лідируючі позиції серед ЗВО України за показником фінансування наукової діяльності;
  • Найбільша кількість переможців конкурсу молодих учених у 2024 році;
  • 700+ науковців та здобувачів вищої освіти залучено до досліджень та розробок з оплатою праці;
  • Десятки вагомих наукових проєктів, зокрема, НФДУ, НАТО, ЄС, Horizon Europe, Erasmus+.

Змістовно і конкретно говоримо про здобутки, виклики, прориви, пріоритети та майбутнє науки в Сумському державному університеті.

Наукова діяльність – важлива складова діяльності університету, яка формує його академічний імідж та впливає на позиції у рейтингах. Яку маємо ситуацію у 2024 році? Назвіть, передусім, знакові досягнення у фінансуванні науки.

2024 рік для СумДУ – це рік рекордних результатів у фінансуванні наукової діяльності. Відразу хочу зазначити, що університет навіть у складній безпековій ситуації, наближеності до кордону з країною-агресором, не лише зберіг, а, навпаки, щорік нарощував цей показник. У 2024 році він сягнув 154,6 млн грн –  на 21% більше, ніж у 2023-м (127,4 млн грн), і майже вдвічі перевищив показник 2021 року, тобто до повномасштабного вторгнення (79,3 млн грн). Це – найвищий результат за всю історію університету, що забезпечує наше лідерство серед ЗВО України.

Особливо варто відзначити зростання обсягів фінансування наукових досліджень і розробок за рахунок господарських договорів, державних і міжнародних грантів: у 2024 році – 106,3 млн грн (2023 р. – 99,7 млн грн, 2022 р – 67,5 млн грн, 2021 р. – 55, 3 млн грн). Це свідчить про високу довіру до наших науковців як з боку держави, так і міжнародних партнерів.

Обсяг базового фінансування наукової діяльності за напрямами, які за результатами державної атестації увійшли до кваліфікаційної групи А, у 2024 році склав більше 12,5 млн грн, це у 8,5 рази перевищує суму попереднього року. Що, насамперед, забезпечує фінансову стійкість університетської науки, які очікування на 2025 рік?

СумДУ має один з найбільших  обсягів базового фінансування наукової діяльності. У 2024 році це – понад 12,6 млн грн і у 8,5 разів більше, ніж у 2023-му. У 2025 році він становить майже 15 млн грн. Зростання пов’язано з двома обставинами. У 2022 і 2023 роках МОН України мало менший бюджет на базове фінансування. У ці роки не фінансувались капітальні видатки. У 2024 році він суттєво зріс. З’явилась можливість фінансувати статті, пов’язані з розвитком матеріально-технічної бази.

Загалом обсяг базового фінансування на кожен наступний календарний рік визначається за обсягами фінансування спецфонду і загального фонду за декілька попередніх років. У нас 48 (90%) кафедр залучені до досліджень і розробок із фінансуванням, а 34 з них мають перевищення нормативного рівня фінансування спецфонду на одного штатного науково-педагогічного і наукового працівника, визначеного Міністерством освіти і науки України. Більше того, 24 підрозділи (17 кафедр і 7 наукових підрозділів) у 2024 році мали обсяг профінансованих госпдоговірної і грантової тематики понад 1 млн гривень.

Зараз триває чергова державна атестація. Ми вже подали документи за трьома напрямками, по двом триває процес. Це складна командна робота. Сподіваємось, що ми вдало пройдемо нинішню атестацію і матимемо базове фінансування майбутні 5 років, починаючи з 2026 року.

Усі три роки великої війни наука у СумДУ розвивається, підвищує свої показники. На Вашу думку, що є основним мотиватором?

Головним рушієм розвитку науки в СумДУ є наші вчені – люди, які попри всі виклики залишаються вірними своїй справі. Вони вірять у перемогу, і саме ця віра дає сили працювати. Наші науковці активно подають проєкти на державні та міжнародні конкурси, публікують результати у престижних виданнях, виконують тематику госпдоговірних робіт. Причому ті підрозділи, що займались такою діяльністю до війни, зараз показують ще більшу результативність. Це свідчить про актуальність наших розробок і попит на них.

Університет реалізовує широкий спектр наукових напрямків. На Вашу думку, потенціал яких з них за останні роки реалізовується найкраще? У яких бачите перспективу?

Університет демонструє позитивну динаміку в усіх структурних підрозділах. Позитивну щорічну динаміку показують більшість кафедр факультету технічних систем та енергоефективних технологій (ТеСЕТ): кафедра прикладної гідроаеромеханіки розробляє високоефективні насоси; кафедра прикладного матеріалознавства і технології конструкційних матеріалів має успішний міжнародний контракт із чеським замовником (підписано новий договір); кафедра технології машинобудування, верстатів та інструментів торік реалізувала чотири міжнародні контракти й грант Національного фонду досліджень України (НФДУ); непогані обсяги фінансування мають кафедри комп'ютерної механіки імені Володимира Марцинковського, хімічної інженерії, екології та природохазисних технологій

Потужні міжнародні гранти за програмою НАТО «Наука заради миру» за роки війни виконуються на факультеті електроніки та інформаційних технологій. До реалізації залучені вчені  кафедри електроніки та комп’ютерної техніки і кафедри електроніки, загальної та прикладної фізики. Активними є кафедри: прикладної математики та моделювання складних систем; комп’ютерних наук; комп’ютеризованих систем управління.  

Гуманітарний напрям теж має вагомі результати. Успішною є робота усіх кафедр факультету іноземної філології та соціальних комунікацій. Передусім, хотів би відзначити кафедру журналістики та філології, яка вперше за багато років на факультеті виконує держбюджетну НДР. Решта кафедр факультету –  германської філології; іноземних мов та лінгводидактики; психології, політології та соціокультурних технологій – успішно працюють із грантовими проєктами. Остання є серед лідерів в університеті.

У навчально-науковому інституті права активізувала свій потенціал кафедра історії. Наразі більшість кафедр цього інституту працюють над виконанням держбюджетних НДР.

Що стосується навчально-наукового медичного інституту, то усі три міжнародні грантові проєкти на проведення наукових досліджень і розробок в межах програми Європейського Союзу Horizon Europе виконуються у Центрі біомедичних досліджень та кафедрі патологічної анатомії. Кафедра хірургії, травматології, ортопедії та фтизіатрії на даний час виконує грант НФДУ. На кафедрі громадського здоров'я розвинулися сервісні послуги у бактеріологічній лабораторії та за напрямом діяльності центру «Екомедхім». А, скажімо, вже названа кафедра патанатомії має крім грантів ще й проєкти договірної тематики із закладами охорони здоров'я на гістологічні та цитологічні дослідження.

Активний у виконанні як грантів Національного фонду досліджень, так і міжнародних грантів з науковою складовою навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту.

Позитивну динаміку демонструють відокремлені структурні підрозділи СумДУ у Шостці і Конотопі. Шосткинський інститут торік утричі наростив показник обсягу фінансування на одного штатного НП і НПП (81 тис. грн на одного працівника). І Конотопський фаховий коледж, і Сумський машинобудівний фаховий коледж також мають відповідну тематику.

У яких наукових напрямках найбільш ефективно розвивається міжнародне співробітництво?

Активно міжнародне співробітництво розвивається в медичному напрямі. У межах програми Horizon Europe ми реалізуємо дослідження в галузі наноматеріалів для медицини – зокрема отримано вперше синтезований комплекс для цільової доставки MXene  до пухлинних клітин, що є революційним підходом для лікування раку.

На кафедрі електроніки, загальної та прикладної фізики та кафедрі електроніки та комп’ютерної техніки виконуються міжнародні гранти за програмою НАТО «Наука заради миру», про що я вже говорив. Але варто сказати, що науковцям цих кафедри вже варто подавати ідеї на гранти Horizon Europe.

Активною є участь у програмі Erasmus+, особливо модулі Жана Моне. За кількістю і масштабом проєктів лідирує навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту. Кафедра психології, політології та соціокультурних технологій факультету ІФСК є одним з лідерів за кількістю і обсягом фінансування міжнародних грантів. Загалом у 2024 році маємо 56 міжнародних грантів із науковою складовою (у 2023 — 51), і вже подано понад 70 нових заявок. Високу активність мають усі факультети та інститути.

Які наукові дослідження СумДУ Ви вважаєте найбільш яскравими прикладами сучасної науки?

СумДУ має гарні результати фундаментальних і  прикладних досліджень та прикладних розробок. Ось кілька прикладів, які я вважаю знаковими:

  • Нова технологія отримання трубчатих нервових провідників модифікованих наночастинками оксиду цинку та фулерену для лікування ушкоджених периферичних нервів. Доведена їх біоактивнсть, відсутність токсичності та позитивний вплив на заживлення нерву (науковий керівник Суходуб Л.Ф.);
  • Новий перев’язувальний матеріал на основі полімеру полілактидної кислоти, волокон хітозану та наночастинок міді для потреб хірургії та польової медицини (науковий керівник Москаленко Р.А.);
  • Вперше синтезований комплекс для цільової доставки MXene до пухлинних клітин, що є революційним підходом для лікування раку (науковий керівник Погорєлов М.В.);
  • Дані фундаментальних досліджень щодо генотоксичності MXene та доведена їх здатність до проникнення в клітину з наступним руйнуванням хромосомної ДНК в електричному полі, що відкриває нові можливості в лікування злоякісних пухлин (науковий керівник Кириленко С.Д.);
  • Нова методологія опису, систематизації та міждисциплінарної інтерпретації даних щодо фізичного стану пам’ятників України та аналізу соціально-політичних наративів, які вони втілюють, що дозволило створити двомовний веб-сайт діджитальної архівації пам’ятників для відображення розвитку української ідентичності протягом століть (науковий керівник Таценко Н.В.);
  • Вперше доведено використання росією науки як інструменту розповсюдження пропаганди. На основі аналізу складу редакційних рад російських журналів показано фальсифікацію науки з боку росіян, що спровокувало масовий вихід іноземних вчених (більше 100 осіб) з редколегій журналів афільованих з країною-агресорам (науковий керівник Пластун О.Л.);
  • Вперше розроблено моделі, критерії та методи оптимізації стійкості систем штучного інтелекту до збурюючих впливів таких як пошкодження ваг нейромереж, вхідних даних та змін задач і умов функціонування, що дозволило збільшити швидкість адаптації та нових умов функціонуванні інтелектуальних кібір-фізичних систем, зокрема БПЛА (науковий керівник Москаленко В.В.);
  • Новий програмно-розрахунковий комплекс короткострокового прогнозування та планування обсягів генерації електроенергії сонячними електростанціями з використанням нейромереж, який дозволяє підвищити точність прогнозування обсягів генерації електроенергії та ефективність функціонування систем автоматизованого моніторингу технічного стану елементів сонячних електростанцій (науковий керівник Коплик І.В.);
  • Інноваційної технології створення багатошарових структур на основі оксидних та напівпровідникових сполук за допомогою 2D та 3D друку, яка відкриває можливості для енергоефективного та екологічно чистого виробництва функціональні елементи гнучкої електроніки для створення сонячних батарей, сенсорів, детекторів газів (науковий керівник Опанасюк А.С.);
  • На основі прикладних досліджень розроблено та виготовлено дослідну партію нових уніфікованих насосів Prime Pump напівзанурювального та багатоступеневого типу для перекачування нафтопродуктів, зокрема дизельного палива (науковий керівник Папченко А.А);
  • Дослідний зразок високообертового насосного агрегата ЗНА 8-63-150 для підприємств сфери водопостачання, який забезпечує високий показник енергоефективності (к.к.д.) – 79%, що вище аналогів (науковий керівник Ляпощенко О.О.).

Це лише невелика частина з широкого спектру результатів, які демонструють потенціал вчених СумДУ.

На Вашу думку, чи достатньою є залученість викладачів і студентів до наукової діяльності? І чи важливий для розвитку університетської науки кількісний показник?

Ми постійно працюємо над тим, щоб до наукової діяльності з оплатою праці було залучено якомога більше викладачів, аспірантів і студентів. У 2024 році загальна чисельність виконавців наукових робіт із оплатою праці зросла на 9% і становить 701 особу. Показовим є зростання кількості штатних науковців у структурних підрозділах – на 66% порівняно з попереднім роком. Серед науково-педагогічного складу до виконання НДР залучено 37%. Звісно, що наше бажання, щоб цей показник становив 100%.

Окремо хочу відзначити, що у виконанні наукових тем із оплатою праці беруть участь понад 100 аспірантів і близько 150 студентів. Наша мета – не лише залучити молодь до науки, а й створити для них умови, щоб вони залишалися в університеті як науковці.

За кількістю проєктів-переможців конкурсу молодих вчених наш університет – лідер серед ЗВО України. Які інноваційні ідеї наших молодих вчених Ви б відзначили?

У 2024 році ефективність участі СумДУ в конкурсі проєктів молодих вчених склала 67% – це один із найвищих показників серед ЗВО України. Ми розділили перше місце за кількістю переможців із Львівською політехнікою. Щодо персоналій: відзначу молодого доктора наук Руслана Острогу, завідувача кафедри хімічної інженерії, який вперше виграв проєкт. Його дослідження стосуються розроблення складу технологічних основ отримання нових добрив. Цікаві проєкти в Івана Павленка, професора кафедри комп'ютерної механіки імені Володимира Марцинковського, в Андрія Семенога, доцента кафедри фінансових технологій та підприємництва, який уперше виступив керівником проєкту. Чергові перемоги – в Олексія Люльова директора ННІ БіЕМ,  Аліни Височиної доцента кафедри бухгалтерського обліку та оподаткування, а також у Тетяни Олешко з кафедри фізіології та патофізіології, яка вперше здобула перемогу як керівниця проєкту.

Також маємо 13 стипендіатів Кабінету Міністрів України для молодих вчених – другий результат серед ЗВО.

Загалом я ціную усіх молодих вчених, підтримую їх наукову діяльність і сприяю їх участі в різних конкурсах. Ми прагнемо створити сприятливе середовище для реалізації наукових ідей молоді.

Матеріально-технічна база – важлива складова ефективної науки. Який рівень оснащення маємо зараз?

Сильна матеріально-технічна база – запорука якісної науки. У 2024 році СумДУ вдалося спрямувати рекордну суму капітальних видатків на оновлення наукового обладнання – 14,3 млн. грн, як в межах інфраструктурного проєкту, так і за рахунок базового фінансування. Для порівняння: у 2023 році цей показник становив 12 млн. грн.

Завдяки гранту МОН на 1,6 млн. грн в одному з наших провідних центрів – ЦККНО «Матеріалознавства» – встановлено сонячну електростанцію. Це забезпечує енергетичну незалежність і безперебійну роботу в умовах нестабільного енергозабезпечення.

У 2025 році плануємо не знижувати темп – у кошторисі передбачено близько 12 млн грн на розвиток матеріальної бази досліджень. Це пріоритет, бо без сучасного обладнання неможливо досягати конкурентних результатів.

Зараз розглядається питання про упорядкування фахових видань. Як ця робота організована в нашому університеті?

Ми системно працюємо над розвитком наукових фахових журналів, видавцем яких є університет. Наразі їх вісім, і чотири з них індексуються у міжнародних базах даних Scopus та/або Web of Science (WoS).

У 2024 році «Журнал інженерних наук» було включено до бази WoS, і він став першим виданням СумДУ, яке одночасно індексується в обох провідних базах – Scopus та WoS.

Нещодавно Міжнародний інститут SCImago оновив рейтингові дані: «Журнал інженерних наук» увійшли до Q2, «Журнал нано- та електронної фізики» підвищив свою позицію до квартиля Q3, а «Східноукраїнський медичний журнал» увійшов до Q4.

Наша мета – подальше збільшення кількості журналів, що індексуються у зазначених міжнародних базах даних, а також забезпечення включення решти видань до переліку фахових журналів категорії Б згідно з новим порядком, який розробляється МОН.

Попри нинішні виклики, університет має плани розвитку в усіх напрямках своєї діяльності. Які пріоритети визначені в розвитку наукової роботи?

Основний акцент – підтримка науковців, особливо молодих, збереження та розвиток наукових колективів. У березні цього року вчена рада затвердила конкретні заходи щодо розвитку наукової діяльності у 2025 році.

Зокрема, пріоритетами залишаються:

  • оновлення матеріально-технічної бази для досліджень;
  • міжнародна наукова активність;
  • підтримка молодих дослідників у розробці проєктів;
  • підвищення наукової активності студентів та аспірантів;
  • сприяння участі співробітників та здобувачів освіти в наукових конкурсах.

Ми плануємо й надалі підтримувати реалізацію нових наукових ідей, збільшувати кількість наукових грантів, покращувати показники наукової діяльності, забезпечувати якісну підготовку аспірантів.

І насамкінець – ваше привітання колегам із Днем науки.

Від щирого серця хочу побажати нашим науковцям та їхнім родинам – завершення війни перемогою України, безпеки та стабільного миру.

Нехай щоденна праця надихає і приносить задоволення. Зичу успішної нових ідей, участі в конкурсах проєктів, гарних наукових результатів і вдалого проходження університетом державної атестації в частині провадження наукової діяльності. Хай результати ваших наукових досліджень та розробок публікуються у гарних журналах та мають практичне впровадження.

І ще я часто кажу так: нехай ваші учні радують вас своїми успіхами. Адже це є головним рушієм розвитку науки.

Сумський державний університет,
вул. Харківська, 116, вул. Петропавлівська, 59,
м. Суми, Україна, 40007, 40014

Контакти для екстреного зв'язку
Інша контактна інформація
Доступ до публічної інформації

Сумський державний університет
вул. Петропавлівська, 57,
Кабінет К3-120
e-mail: info@inform.sumdu.edu.ua

Сумський державний університет
вул. Петропавлівська, 59,
Кабінет К3 102
e-mail: info@media.sumdu.edu.ua