У сучасному світі постійно зростає попит на фахівців, які володіють двома-трьома спеціальностями. Провідні вищі навчальні заклади Європи та США вже не один рік готують студентів за кількома напрямами. Орієнтується на світовий досвід і Сумський державний університет: розроблено й успішно реалізується кілька програм, які передбачають отримання студентом двох дипломів: технічного й економічного, юридичного й економічного.
На сьогодні в СумДУ вводиться паралельне навчання задля одночасного оволодіння спеціальностями юрист і журналіст. Нововведення, звичайно ж, викликає низку запитань, зокрема «яка в цьому потреба?» та «що це дасть володарю таких дипломів?». Коментують декан юридичного факультету СумДУ, доктор юридичних наук Анатолій Куліш і завідувач кафедри журналістики та філології, доктор філологічних наук Олена Ткаченко.
Анатолій Куліш:
– Ситуація на ринку праці непроста, і випускнику вишу доволі складно знайти гідну роботу. Один із шляхів виходу з такої ситуації пропонує наш університет – підвищення рівня трудової мобільності випускника. Як це здійснити? Наприклад, отримати одночасно два дипломи: юриста і журналіста. Упевнений, така освіта не завадить і майбутнім журналістам, і майбутнім юристам. Юридичний факультет має можливість допомогти студентам в отриманні другого диплома про вищу освіту за кількома напрямами: «Правознавство» (освітньо-кваліфікаційні рівні «бакалавр» та «спеціаліст»), «Управління фінансово економічною безпекою» та «Інтелектуальна власність» («магістр»).
Які переваги для майбутніх журналістів дасть навчання за цими спеціальностями? Почну з «Правознавства». Журналіст із такою освітою зможе готувати більш професійні матеріали для газет і журналів, на радіо і телебаченні. Знання, отримані під час навчання за юридичною спеціальністю, дозволять йому на високому рівні висвітлювати події, що відбуваються в суспільному житті. Особливо це стосується тих медійників, які висвітлюватимуть діяльність правоохоронних органів, боротьбу зі злочинністю, корупційні дії посадових осіб тощо.
Безсумнівно, важливими для майбутнього працівника засобу масової інформації стануть також оволодіння магістерськими спеціальностями «Інтелектуальна власність» та «Управління фінансово-економічною безпекою».
Не слід забувати і про той факт, що володіння юридичними знаннями сприятиме правовому захисту самого журналіста під час професійної діяльності.
Олена Ткаченко
– Підготовка фахівців за напрямом «Журналістика» в СумДУ досягла значного рівня. Акредитовано всі освітньо-кваліфікаційні рівні – «бакалавр», «спеціаліст», магістр», відкрита аспірантура. Водночас цього року відбудеться перший набір у магістратуру з медіакомунікацій (друга вища освіта) і на спеціальність «Реклама та зв’язки з громадськістю».
Сучасна технічна база, достатнє навчально-методичне забезпечення, високий потенціал професорсько-викладацького складу кафедри журналістики та філології забезпечують якісну освіту. Наші випускники-журналісти на ринку праці вже сьогодні складають гідну конкуренцію. Однак ми прекрасно розуміємо, що стрімкий розвиток у сучасному світі інформаційно-комунікаційних процесів та систем мас-медіа є викликом, який потребує відповідної компетентності від фахівців. І саме юридичні знання для журналіста є однією із відповідей на виклики сьогодення.
У той же час юрист, який отримає другий диплом про журналістську освіту, оволодіє сучасними комунікативними технологіями, серед них і маніпулятивними, а також навичками професійного створення текстів будь-яких стилів, знатиметься на різних проблемах функціонування інформаційного поля країни чи окремого регіону, що впливає і на сферу юриспруденції, матиме удвічі більше шансів на отримання престижної посади в майбутньому, стати конкурентоспроможним на ринку праці.
Василь Чубур