Новини

Наука

Конференцію, заплановану на 20-21 березня кафедрою германської філології Сумського державного університету, було проведено заочно.

Матеріали конференції включають доробки 96 учасників, серед яких представники 6 вищих навчальних закладів з Сум, Києва, Луцька, Запоріжжя, Батумі (Грузія), а також учнів Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 7 та Сумської обласної гімназії-інтернату для талановитих та творчо обдарованих дітей.

2 березня голова Північно-Східного наукового центру Національної академії наук України і Міністерства освіти і науки України Володимир Семиноженко вручив ректору СумДУ Анатолію Васильєву Пам’ятну відзнаку НАНУ.

Захід відбувся 23 лютого на базі Конгрес-центру СумДУ для студентів молодших курсів університету і старшокласників шкіл м. Суми та області. Загалом у конференції взяли участь 232 учасники: з них – 40 школярів, решта – представники усіх інститутів та факультетів СумДУ, у тому числі й іноземні студенти.

Рейтинг інституційних репозитаріїв світу від Webometrics визначив репозитарій наукових праць Сумського державного університету найкращим в Україні та серед топ-40 у світі.

Книгу «Reducing Inequalities Towards Sustainable Development Goals: Multilevel Approach» у Конгрес-центрі СумДУ представили її редактори: доцент, завідувачка кафедри управління Навчально-наукового інституту фінансів, економіки та менеджменту ім. Олега Балацького Ганна Швіндіна та професор з США Медані П. Бхандарі, який про ідею і своє бачення проєкту розповів учасникам зустрічі в онлайн-режимі.

2-4 жовтня в Одеському національному медичному університеті пройшов «VII Конгрес наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів, топографоанатомів України». Професори кафедри морфології Медичного інституту Сумського державного університету Віталій Сікора та Геннадій Ткач, аспіранти Олена Максимова, Тетяна Теслик та Олена Тимакова представили результати наукових досліджень у доповідях, взяли участь у семінарах та обговоренні останніх досягнень у сучасній морфології.

Під час урочистостей з нагоди відкриття Конгресу президент НТ АГЕТ України, член-кореспондент Національної академії медичних наук України професор Юрій Чайковський високо оцінив наукові здобутки співробітників Медичного інституту СумДУ та вручив вищу відзнаку НТ АГЕТ України «Золота медаль В.О. Беца» професору Віталію Сікорі – за досягнення у морфологічній науці; та професору Геннадію Ткачу – за ребальзамування тіла Миколи Пирогова та досягнення у морфологічній науці.

У 2019 році представники України вперше подавали заявки для участі в програмі підвищення кваліфікації з патології за підтримки Європейського товариства патології (ЄТП). Доцент кафедри патологічної анатомії Сумського державного університету Роман Москаленко став одним із 23 переможців (двоє з них з України). Науковець отримав можливість два місяці стажуватися в Центрі підвищення кваліфікації ЄТП з ендокринної патології з акцентом на пухлини щитовидної залози та паращитовидної залози в м. Порто, Португалія під керівництвом відомого професора Мануеля Собриньо Сімос. Оголошення результатів відбулося на Генеральній Асамблеї Європейського товариства патології у м. Ніцца, Франція.

У 2018-2019 навчальному році Сумський державний університет має найвищий показник серед закладів вищої освіти України за підсумками Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей. СумДУ отримав 103 призових місця. Найбільшу кількість призових місць – 25, виборов факультет електроніки та інформаційних технологій; факультет технічних систем та енергоефективних технологій має 20 призових місць; навчально-науковому інституту права вдалося вибороти 17 призових місць; наступним йде навчально-науковий інститут фінансів, економіки та менеджменту імені Олега Балацького – 14 призових місць; навчально-науковий інститут бізнес-технологій «УАБС» отримав 10 призових місць; у Медичного інституту цьогоріч їх 8; факультет іноземної філології та соціальних комунікацій виборов 4 призові місця; у Шосткинського та Конотопського інститутів СумДУ по два призові місця; кафедра військової підготовки здобула одне призове місце.

З 15 по 20 вересня в Одесі пройшла традиційна 9-та Міжнародна конференція «Наноматеріали: застосування та властивості» (2019 IEEE 9th International Conference «Nanomaterials: Applications & Properties»). Участь у конференції взяли понад 220 учасників (більше 100 – іноземці) з 27 країн світу, зокрема з Польщі, Білорусі, США, Німеччини, Японії, Китаю, Литви, Казахстану, Південної Кореї, Канади, Франції, Туреччини. Уперше взяли участь у конференції представники Австралії та Греції. У роботі конференції активну участь взяли й вчені факультету електроніки та інформаційних технологій, кафедри теоретичної та прикладної хімії, а також кафедри громадського здоров'я медичного інституту. Загалом науковці СумДУ на усних та постерних сесіях представили близько 40 робіт. 

9 серпня Президент України підписав розпорядження №442/2019-рп «Про призначення грантів Президента України для підтримки досліджень молодих вчених на 2019 рік». Загалом надано 60 грантів молодим науковцям із закладів вищої освіти та наукових установ, серед яких - шість представників Сумського державного університету:

 

Грант Президента України для здійснення наукових досліджень на 2019 рік призначено доктору економічних наук, завідувачу кафедри економічної кібернетики Сумського державного університету Ользі Кузьменко. Відповідне розпорядження Президент України підписав 6 серпня.

Ольга Кузьменко здобула фінансову підтримку на реалізацію наукового проєкту «Розробка прототипу автоматизованого модуля фінансового моніторингу діяльності економічних агентів для протидії легалізації кримінальних доходів».

Для довідки. Гранти Президента України докторам наук, віком до 45 років, надаються щорічно на конкурсній основі. У цьому році гранти отримали 20 докторів наук.

Щиро вітаємо Ольгу Віталіївну та бажаємо успішного виконання грантового проєкту!

У липні вчені Сумського державного університету розпочали виконання спільного українського-французького науково-дослідного проєкту «Зниження викидів забруднюючих речовин за допомогою енергоефективних ущільнювальних рішень».

Проєкт будуть реалізовувати найближчі два роки науковці СумДУ під керівництвом к.т.н., доцента, завідувача кафедри загальної механіки та динаміки машин Андрія Загорулька спільно з фахівцями Інституту ПіПрайм Університету м. Пуатьє (Франція). Виконання цієї роботи стане першим спільним проектом СумДУ з французькими партнерами.

У межах українсько-білоруського науково-технічного співробітництва та відповідної міжурядової угоди був проведений конкурс спільних науково-дослідних проєктів. За його результатами спільний проєкт вчених кафедри патологічної анатомії та комп’ютерних наук Сумського державного університету «Розробка автоматизованої програми диференційної діагностики новоутворень молочної залози з морфометричною оцінкою рецепторного статусу ракових клітин» був відзначений першим у списку найкращих проєктів та отримав бюджетне фінансування.

Міністерство освіти та науки України оприлюднило наказ про результати наукової і науково-технічної експертизи звітів завершених у 2018 році проєктів молодих вчених та НДР, фінансування яких продовжується у 2019 році.

За словами начальника науково-дослідної частини СумДУ Дениса Курбатова, молоді науковці університету минулого року виконували 24 проєкти: вісім із них завершено, 16 – перехідних. Наразі усі ці проєкти мають позитивні оцінки від МОН України, причому майже 70 % з них отримали експертні бали високого рівня (75 і вище). Крім того, важливо, що маємо й проєкти-переможці за експертним балом, як у своїх секціях, так і в Україні в цілому.

20 червня відбулося підсумкове засідання вченої ради Сумського державного університету у 2018-2019 навчальному році. На порядок денний були винесені питання по затвердженню документів загальноуніверситетської нормативної бази, підсумували здобутки з наукової діяльності за 2019 рік, обговорили пріоритетні цілі на новий навчальний рік, шляхом таємного голосування вирішено питання про присвоєння вчених звань доцента та професора науково-педагогічним працівникам СумДУ.

14 червня відбулося підписання меморандуму про співпрацю між Сумським державним університетом та лідером аграрного ринку України – компанією «Укрлендфармінг». Підписи під документом поставили ректор СумДУ Анатолій Васильєв та заступник генерального директора агрохолдингу Василь Лобода. Із основними напрямками роботи «УЛФ» присутніх ознайомили керівник департаменту впровадження інноваційних проектів Володимир Бабій та керівник департаменту з управління персоналом Наталія Романенко.

14-15 травня у Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського відбувся перший в Україні конкурс інноваційних проектів у сфері оборонних технологій «Sikorsky Challenge». У фіналі конкурсу було представлено 41 проєкт (загальна кількість проєктів 132) серед яких був проєкт СумДУ. Йдеться про впровадження комп’ютерного артилерійського тренажеру – для навчання й тренування офіцерів та сержантів, ведення результативного вогню артилерії із закритої вогневої позиції з усіх артилерійських систем та видів боєприпасів з оцінкою результатів стрільби. Нині цей проєкт перебуває на стадії дослідно-промислового впровадження.

15-16 травня представники компанії «PolyTechnologies, Inc.» (м. Пекін , КНР) та Нанкінського науково-дослідного інституту електронних технологій (КНР) завітали до Сумського державного університету із робочою поїздкою. Вони провели фінальну стадію перемовин щодо виконання проекту з розробки методів і алгоритмів радіолокаційного розпізнавання повітряних цілей.

Науковці Сумського державного університету увійшли до колективу авторів, робота якого «Розробка та впровадження інноваційної технології виробництва екологічно чистих агроефективних мінеральних добрив на базі нових видів фосфатної сировини» була відзначена Премію Кабінету Міністрів України за розроблення та впровадження інноваційних технологій у 2019 році. Розробка була спрямована на те, щоб зробити виробництво і застосування добрив більш екологічно безпечним та енергоощадним. Запропонована вченими технологія дозволяє вирощувати екологічно чисті продукти без негативного впливу добрив на довкілля.

Відповідний наказ оприлюднили на виконання статті 2 Закону України «Про Державний бюджет України». Згідно з нормативним документом, обсяг конкурсного фінансування фундаментальних, прикладних досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок, наукових робіт і розробок молодих учених Сумського державного університету у 2019 році перевищив 23 млн.грн. Дані кошти передбачають фінансування 54 науково-дослідних робіт та видатків на закупівлю окремого обладнання Центру колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія матеріалознавства геліоенергетичних, сенсорних та наноелектронних систем», який був створений в університеті минулого року.

Сумський державний університет,
вул. Римського-Корсакова,2,
м. Суми, Україна, 40007

Сумський державний університет
вул. Римського-Корсакова, 2
Корпус Г, кімната 306
Тел. : +38 (0542) 68-78-35
e-mail: info@inform.sumdu.edu.ua

Сумський державний університет
вул. Римського-Корсакова, 2
Корпус Ц, кімната 307
Тел.: +38 (0542) 687-899
e-mail: info@media.sumdu.edu.ua